Černé olivy Kalamata ANDROMACHOS 1kg
Olivy bez éček, pouze voda, sůl, jablečný ocet a olivový olej.
Olivy bez éček, pouze voda, sůl, jablečný ocet a olivový olej
Naše olivy pocházejí z okolí města Kyparissia z rodinné bio farmy přátel Takise Theodoropoulose, ve které se snoubí pěstování oliv Kalamata s ekologickým zemědělstvím. Olivy nejsou chemicky ošetřované. Celoročně se o údržbu starají domácí zvířata. V olivovém sadu se chovají hospodářská zvířata v podobě desítek hus, slepic, krůt, ovcí a koz, které spásají zeleň rostoucí kolem olivovníků. Olivy se nechávají dozrát až do jejich černé barvy. Následně se při sběru třídí pomocí šablony a ukládají se do velkých nádob se slanou vodou. Zde čekají na konečnou fázi balení. Olivy se plní do plastových nádob dle potřeb zákazníků. My je pro vás dovážíme v balení 1kg. Toto koncové balení je dochuceno solí, jablečným octem a dolito vrstvou olivového oleje, který brání přístupu vzduchu. Takto naložené olivy dokážou vydržet i několik let.
Sám jsem ochutnal osm let staré olivy, které byly naloženy v jedinečném nálevu. Měly zajímavou chuť s příjemným nádechem jemného koňaku.
Konzumace a uskladnění oliv Andromachos 1kg
Olivový olej v olivách začíná tuhnout asi při 10 stupních. Olivám nevadí teplota do 0 stupňů. Pokud olivy neotevřete, tak ve stavu, v jakém je dodáváme, vám vydrží i dva roky. Doporučuji je skladovat v temném prostoru při teplotě do cca 18 stupňů. Pokud olivy otevřete, nedávejte je do ledničky, je to zbytečné. Málokdo ví, že nejlépe chutnají černé olivy s peckou a v pokojové teplotě. To, co se u nás prodává bez pecky, s pravou chutí oliv nemá moc společného.
Já naše olivy Andromachos nechávám na kuchyňské lince vždy v původním nálevu, hned vedle olivového oleje. Při vaření se stejně denně používá olivový olej a olivy se u nás jedí několikrát do týdne. Může se stát, že někomu na hladině vznikne bílý povlak. Snadno tomu předejdete tím, že nebudete olivy vytahovat z nádobky rukou nebo olíznutou lžící.
Udělejte si svůj nálev
Pokud se dostanete do situace, že se Vám bílý povlak přesto objeví, odstraníte ho lžící a nic se neděje. Nálev z oliv lze i vylít a olivy propláchnout, ale ztratí svou slanost.
Proto si každý může udělat svůj nový nálev. Převaří se 1litr vody a nechá vychladnout. Následně se v něm rozpustí 70g soli a 20g octa a po vrácení oliv do nálevu zalijete 0,05 l extra panenským olivovým olejem. To je vše.
Není oliva jako oliva
Na světě existuje přes třicet pět druhů olivových stromů, avšak pouze z pěti druhů olivovníků jsou olivy vhodné ke konzumaci. Každý farmář nakládá olivy podle svého zvyku a svých zkušeností, takže olivy mívají různé chutě. U řeckých oliv musíte rozdělit dodavatele na velkoobchody a drobné trhovce. Rozdíl bývá především v nálevu a kvalitě olejů. Velkoobchod dochucuje, jak nejlevněji to jde. Využívá různých konzervantů, přidává se nálev, který nahrazuje olivový olej. Obvykle se pro zakonzervování používají nejlevnější typy olejů. Vypeckování oliv také na kvalitě nepřidá. Kvalitně naložené olivy poznáte podle chuti a vzhledu.
Zelené olivy jsou nedozrálé a obvykle pocházejí ze severních oblastí Řecka. Mají lehce nahořklou chuť, a proto se vylepšují spojením s další pochutinou, jako třeba mandlí, ančovičkou nebo papričkou, aby se lépe prodávaly. Není třeba je však zavrhovat, i zelené olivy mají své fanoušky.
Zaměřte se na olivy s peckou a s kvalitním olivovým nálevem.
U černých oliv lze sledovat ustálené zvyky producentů, kdy řecké olivy mívají svou typickou slanost, zcela odlišnou od italských nebo španělských. Takže dobrá rada pro labužníky, zaměřte se na olivy s peckou, které Vám nabídnou plnou a kvalitní chuť tohoto vyhledávaného plodu. Druhou pomůckou je nálev, podle nějž poznáte dopředu, že Vámi nakoupené olivy budou v dobré kondici. Pokud koupíte olivy bez nálevu, udělejte si svůj. Mimochodem, sám si vozím olivy ze svých cest po Řecku, které si nakoupím na místních trzích. Vozíme s sebou vakuovačku a sáčky, do kterých si olivy zakonzervujeme. Většinou jsou to olivy, které si místní farmáři připravují pro svou lokální klientelu a v obchodech je nenajdete. Bez problému je uchováte i po dobu 6 měsíců – já je mám v ledničce, a když je otevřu, co nesním, tak dosypu do nálevu s olivami Andromachos.
Doplňkové parametry
Kategorie: | Olivy |
---|---|
Hmotnost: | 1.5 kg |