Horský čaj

Horský čaj 45 - 50gr.  Původ Řecko - severní oblast centrální Makedonie. 

Dostupnost Skladem
Kód: 67
85 Kč
Horský čaj

Horský čaj ( Sideritis ) Původ je v severní oblasti řecka Makedonie. Původ čaje je na Balkáně. 

Hojník horský (Sideritis scardica) byl znám už starověkým Řekům. Jeho účinky popsal například Dioscorides. V dávných dobách byly charakterizovány jako schopnost hojit rány způsobené železnými zbraněmi během bitev. Ostatně v řečtině slovo Sideritis znamená „ten, který je vyroben z železa, nebo jej obsahuje“.

Takzvaný horský nebo pastýřský čaj (také Mountain Tea, Ironwort, Shepherd Tea) řadí botanikové do čeledi hluchavkovité. Jeho příbuznými jsou tedy máta, mateřídouška, šalvěj, levandule a další významné byliny. Vyskytuje se v nadmořské výšce kolem 1500 metrů, v čistém, exhalacemi nezatíženém prostředí. Hojník můžeme najít na suchých skalách v Bulharsku, Turecku, Řecku i mírném pásmu Asie. Dorůstá 15-40 centimetrů, jeho lodyha je přímá, listy pokryté jemnými chloupky. Kvete nenápadnými květy od září do června, plodem je tvrdka.

Bulhaři přisuzují hojníku schopnosti pomáhat s potencí, ovšem v tradiční medicíně se uplatňuje zejména při trávicích obtížích i kostních chorobách. Obsahuje totiž nejen éterické oleje, ale také draslík, hořčík, sodík, zinek, hliník, železo, měď nebo selen. Lidoví léčitelé a „mastičkáři“ doporučují čaj z hojníku k očistě organismu, uklidnění, podpoře vitality a obranyschopnosti. 

Příprava čaje - Ve chvíli kdy voda začne dosahovat svého varu, vkládáme 1 až 2 stonky s listky čaje do vroucí vody a necháme je louhovat po dobu nejméně 4 až 5 minut.